[vc_row][vc_column][trx_title type=”6″ style=”iconed” font_size=”32px”]

Instruktion til turneringsledere.

[/trx_title][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]CHECKLISTE FOR TURNERINGSLEDERE INDEN TURNERINGEN

 

TILMELDINGSLISTE OG TURNERINGSPROPOSITIONER

 

Kontroller at tilmeldingslisten er ophængt på turneringstavlen 14 dage før turneringen – udfyldt i

h.t turneringsprogram og generelle turneringsbestemmelser. Kontroller at turneringen er korrekt sat op i golfbox med korrekte datoer. Spillere på tilmeldingslisten skal løbende føres ind i golfbox.

 

Adgang til golfbox – administrator: adgangskode til golfbox indhentes hos turneringsudvalget.

 

SPONSOR:

 

Kontaktes ca. 14 dage før turneringen for at aftale afhentning af præmier, evt sponsorflag m.m. samt sponsors eventuelle tilstedeværelse ved præmieoverrækkeisen. Sponsor kan deltage i turneringen med indtil 2 personer greenfee/turneringsgebyr fri.

SPONSORAFTALER:

 

De indgåede sponsoraftaler findes i turneringslederhåndbogen –  vr       r opmærksom på præmier udover listepræmier – dvs. nærmest flaget eller lign.

 

Tilmeldingslisten tages ned 2 dage før turneringen kl. 17.00-Tilm lding lukker automatisk på golfbox på samme tidspunkt.

 

BANELUKNINGSTAVLEN:

 

Kontroller at tavlen er a ajourført senest 2 dage før turneringen kl. t3-7.00. Banen skal være lukket fra midnat. Ved gunstart lægges ca. 4,5 time til starttidspunktet. V d løbende start holdes banen lukket til 30 min. efter sidste start. Undtagelse : Klubmesterskab her holdes banen lukket til sidste spillere er færdige.

 

EFTERTILMELDING

 

Accepteres normalt ikke, men fremmøde på dagen giver – i særtilf’*lde af afbud eller udeblivelse mulighed for at indgå i turneringen – men, kun i egen række.

 

GÆSTESPILLERE:

 

Betaler normalt greenfee + turneringsfee – MEN , vær opmærksom på eventuel særordning omkring gæstespillere – De skal dog under alle omstændigheder skrives sig i greenfee bogen. Ved særordning betales beløb til turneringsledelsen som indregner beløbet i samlet turneringsfee. I greenfee bogen skrives 0 i beløb – samt turnering under bemærkninger.

 

PRØVEMEDLEMMER :

 

Kan IKKE deltage i turneringer udover turneringer arrangeret af Kaninklubben.

 

FLEXMEDLEMMER – AF EGC

 

Kan deltage i turneringer mod betaling af turneringsfee. Undtagelse : Klubmesterskab kan flexmedlemmer ikke deltage.

 

FLEXMEDLEMMER – ØVRIGE KLUBBER

 

Kan deltage i åbne turneringer mod betaling af greenfee – eller pris ved særordning.

 

SPILLERE UDEN TURNERINGS HCP :

 

Spillere som ikke er blevet registreret med minimum 4 scorekort det seneste år får låst deres handicap og kan ikke længere deltage i turneringer før der er indleveret 4 scorekort. Disse spillere kan ikke tilmelde sig turneringerne.

 

HANDICAP:

 

Før startlisten laves i golfbox indhentes seneste opdatering af handicap på alle deltagere. Indhentes automatisk ved at trykke “Indhent handicaps” i menuen til højre i tilmeldinger. Det er dog fortsat spillerens eget ansvar at opdatere sit scorekort med korrekt handicap og antal tildelte slag.

 

SCOREKORT:

 

Printes ud via touchscreenen i klubhuset. Der skal bruges tastatur til brug til log in på golfbox. Scorekort printes ud via rapporter under tu rneringen. Ved holdturneringer laves scorekort eventuelt i hånden.

 

START OG RESULTAT LISTER:

 

Startlister printes ud via golfbox under turneringen. Resultatliste kan printes ud hvis turneringen har valgt livescore eller elektronisk indtastning i forbindelse med turneringen. I forbindelse med slagspil/stableford turneringer SKAL der udregnes CBA til elektronisk handicap regulering. Dette sker ved at trykke CBA under resultater når alle resultater er ført ind. Resultat af scores kan føres ind pr hul eller pr runde.

 

WHITEBOARD-TAVLEN:

 

Turneringsnavn samt sponsor som overskrift. Turneringen sættes op efter startlisten med start hul, hold nr samt navn. Ved flere rækker føres hver række med sin egen farve.

 

KØKKENET: (  STEEN BORREGAARD 2145 66 29) kontaktes om deltagerantal – 2 dage før.

 


PA TURNERINGSDAGEN

  

FLAG:

 

Dannebrog eller sponsorflag hejses.

 

Nærmest flaget :

 

Mulighed A: Hold der starter på eller før nærmest flaget huller skal have sedler med ud til kasserne ved huller (evt også målebånd). Sidste hold på et hul skal tage sedlerne med ind.

 

Mulighed B: Turneringsledelsen køre selv ud med sedlerne og evt. målebånd – og turneringsledelsen henter evt. også sedlerne når turneringen er slut.

 

TURNERINGSLEDELSEN kan deltage i turneringen – Turneringsledelsen er dog fortsat ansvarlig for evt. afbrydelse af turneringen ved brug af horn (medbringes).

 

SCOREKORT:

 

Modtages og kontrolleres (elektronisk indberetning anbefales til slagspil- & stableford turneringer) Det er turneringsledelsens ansvar at den samlede score er korrekt. Det er spillerens ansvar at hvert hul er korrekt udfyldt – at scorekortet er korrekt med navn samt handicap og spillehandicap. Det er spillerens ansvar at scorekortet er afleveret og underskrevet af markøren. Scorekort IKKE LEVERES TILBAGE til spilleren når scorekortet er afleveret til turneringsledelsen. Scorekort skal afleveres hurtigst muligt efter runden er afsluttet.

 

PRÆMIEMODTAGERE

 

SKAL være tilstede ved præmieoverrækkeisen – gør omstændighederne det umuligt for en spiller at være tilstede kan en skriftlig aftale underskrevet af spiller+ mindst 1 turneringsleder gør en UNDTAGELSE kan finde sted. Dette gælder også ved 2. part modtager præmien på vegne af præmiemodtageren. Er der ikke lavet nogen aftaler kan turneringsledelsen vælge at udlodde præmien til anden deltager.

 

HUSK at takke sponsor

 

EFTER TURNERINGEN :

 

AFREGNING AF TURNERINGSFEE …

 

Turneringsfee minus udgifter til fortæring lægges i en kuvert sammen med bilag. Skema i turneringshåndbogen benyttes til regnskab. Fortæring til turneringsleder(e) betales af turneringsfee direkte til leverandør på dagen eller på faktura af klubbens manager.

Dannebrog/Sponsor flag tages ned

 

Scorekort fra slagspil /stableford turneringer afleveres til kontoret – hvis der ikke er foretaget elektronisk indtastning/regulering skal dette foretages af administrationen.

Scorekort fra par/holdturneringer uden individuel resultatliste smides ud efter turneringen.

 

Turneringsleder(ne) sørger for at klublokalet er i pæn stand når turneringen er slut og deltagerne har forladt klubhuset.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

Klub sponsorer

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”30px”][vc_widget_sidebar sidebar_id=”cs-2″][vc_empty_space height=”30″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”cs-2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”fadeIn”][vc_column][trx_content animation=”fadeIn” top=”xlarge” bottom=”small”][trx_title type=”2″ align=”center” top=”null” bottom=”tiny”]VORES SPONSORER[/trx_title][trx_section font_size=”1.286em” font_weight=”100″][vc_column_text el_class=”crtext”]

Tak til alle der støtter vores klub!

[/vc_column_text][trx_iconseparator icon=”icon-vectorsmartobject” color=”#666769″ font_size=”3.3em” font_weight=”100″ class=”icons1″][/trx_section][/trx_content][rev_slider_vc alias=”sponsorSlider”][/vc_column][/vc_row]